Blog

A tüll, mint izgalmas esküvői ruha alapanyag

A tüll, mint izgalmas esküvői ruha alapanyag

Az esküvői ruhához történő anyagválasztást több szempont is befolyásolja: egyéni ízlés, a viselt ruha stílusa és kialakítása, az évszak, a helyszín, és így tovább.

Az egyik legismertebb szövet, mely A-listás a menyasszonyok körében, a tüll. Ez a finom, könnyű, és végtelenül nőies anyag a nevét Tulle városáról kapta. Ezen a helyen, az 1700-as években kezdtek el a franciák egy méhsejt alakú, hatszögletű szövetet készíteni, és ez biztosította a kiindulópontot a ma is ismert, népszerű anyaghoz. A történészek szerint a kelmét kézzel szőtték, méghozzá a szintén abban a korban megjelenő csipkegyártáshoz hasonló módszerek segítségével.

Az általunk is ismert tüll előállítása 1809-ben kezdődött, ugyanis ebben az évben indult útjára egy szabadalmaztatott szövőgép, ami minden addiginál hatékonyabban volt képes megalkotni az anyagot. Mondanunk sem kell, hogy ezt követően a tüll a legexkluzívabb esküvői ruhák és báli ruhák alapanyagává vált. A fehér esküvői ruha divat megteremtője, Viktória királynő 1840-ben egy szatén és tüll menyasszonyi ruhában mondta ki a boldogító igent, ez is hozzájárult ahhoz, hogy a légies anyag az esküvői öltözék szinonímájává vált.

Az 1900-as évektől kezdődően a tüll a menyasszonyi-, illetve estélyi ruhák, fátylak és fehérneműk, valamint a függönyök és ünnepi díszek legfontosabb alkotóelemévé vált. Napjainkban selyemből, gyapjúból, pamutból, poliamidból, poliészterből és lurexből készülhet.

A tüll sokaknak lehet ismert még a balett világából is. Talán senkinek sem kell bemutatni a híres tütüt, ezt a gazdagon rétegzett szoknyát, ami alapvető kellékként szolgált a táncelőadásokon. A tütü a jelenben is meghatározó: egyetlen darab elkészítése akár kilencven órát is felölelhet, és hozzávetőlegesen kilencven méternyi fodrot használnak fel a megalkotásához.

Legyen bármilyen vonalú, illetve esésű a menyasszonyi ruhánk, a tüll tulajdonképpen bárhol megjelenhet az öltözékünkön. Viselhetjük akár fátyol formájában is, vagy sikkesen a kalapunkon, de készülhet belőle hajdísz, és kesztyű is. Kísérletezzünk bátran, tegyük főszereplővé, vagy aprócska kiegészítővé ezt a légies és gyönyörű anyagot; a hatás nem marad el.

A menyasszonyi ruha próba során számtalan lehetőséggel találkozhatunk ha tüllről van szó.

Korábbi bejegyzések: